Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն շարունակում է փոխգործակցությունը դատագենետիկական փորձաքննությունների ոլորտում
Ամերիկյան առաջատար «GTH DNA» խորհրդատվական կազմակերպության Կենտրոնական Ամերիկայի, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային տնօրեն Կայլ Շրոյդերը և վրացական «ABM» ընկերության ներկայացուցիչ Վաժա Գելիաշվիլին մարտի 12-ին այցելել են ԳԱԱ «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ՝ «GTH DNA» -ի և Բյուրոյի միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում նախանշված համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման հետ կապված հարցերի քննարկման նպատակով:
Այցի շրջանակներում միջազգային գործընկերները հանդիպում են ունեցել Բյուրոյի ղեկավար անձնակազմի հետ, ծանոթացել Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի դատագենետիկական փորձաքննությունների բաժանմունքի ընթացիկ գործունեությանը:
Քննարկվել են ԴՆԹ տվյալների բազաների ձևավորման, այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ իրավակարգավորումների մշակման, տվյալ ոլորտի միջազգային չափանիշներին համապատասխան զարգացման ուղղությամբ իրականացված քայլերը, նախանշվել 2025 թ. համատեղ իրականացվելիք ծրագրերի ուղղությունները՝ այդ թվում դատագենետիկական բնագավառի փորձագետների մասնագիտական վերապատրաստման նպատակով միջազգային գործընկերների աջակցության հնարավորությունները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2025թ. երրորդ եռամսյակում Հայաստանում անցկացնել հերթական միջազգային համաժողովը՝ ԴՆԹ նույնականացման դատագենետիկական փորձաքննությունների բնագավառում առաջավոր փորձի փոխանակման:
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն կարևորում է դատագենետիկական փորձաքննությունների ոլորտում միջազգային առաջատար ընկերությունների և բարձր որակավորում ունեցող առաջատար մասնագետների հետ ակտիվ փոխգործակցության ծավալումը՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետությունում դատափորձագիտական գործունեության տվյալ ուղղության շարունակական զարգացմանը, փորձագիտական հավաստի արդյունքների ապահովմանը, անհրաժեշտ տվյալների բազաների ձևավորմանն ու դրանց արդյունավետ կիրառմանը։